Cykl wykładów popularnonaukowych XI FMN

Cykl wykładów popularnonaukowych

Serdecznie zapraszamy na cykl wykładów popularnonaukowych organizowanych w ramach ogólnopolskiej konferencji naukowej XI Forum Młodych Naukowców „Nauki przyrodnicze i medyczne”

Zapisanym osobom (formularz) przed każdym wykładem zostanie przesłany mailem link do platformy webinarowej. 

Transmisje wykładów będą dostępne także na FB

Nagrania wykładów

Proszę kliknąć na grafikę poniżej aby przejść do transmisji wykładu. 

Poznaj zaproszonych do wygłoszenia wykładów ekspertów

Dr n. med. i n. o zdr. Dorota Suszczyk jest adiunktem w Samodzielnej Pracowni Diagnostyki i Immunologii Nowotworów na Uniwersytet Medyczny w Lublinie – UMLub
 
Obszar zainteresowań badawczych Pani Doktor obejmuje immunologiczne podstawy rozwoju endometriozy, mechanizmy immunosupresji oraz procesy prowadzące do transformacji endometriozy w różne podtypy raka jajnika. Pani Doktor szczególnie interesuje się immunologicznymi punktami kontrolnymi oraz ich potencjalnym zastosowaniem w leczeniu endometriozy i nowotworów ginekologicznych. Jest autorką i współautorką licznych prac naukowych z zakresu immunologii i immunoonkologii, które znacząco przyczyniają się do rozwoju tej dziedziny.
 
Ponadto, Pani Doktor pełni funkcję kierownika innowacyjnych projektów badawczych, w tym projektu Narodowego Centrum Nauki Preludium 2023/49/N/NZ6/02565 pt. „Wieloparametryczna analiza hamujących i stymulujących punktów kontrolnych układu immunologicznego oraz ich rola w indukcji immunosupresji u pacjentek z endometriozą”, a także grantu wewnętrznego PBmb1.
 
Jej prace stanowią istotny wkład w rozwój nowatorskich strategii leczenia endometriozy.
Dr inż. Damian Zieliński – z wykształcenia zootechnik, posiada doktorat nauk rolniczych ze specjalnością etologia zwierząt. Obecnie pracuje w Katedrze Etologii Zwierząt i Łowiectwa na Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie, gdzie zajmuje się badaniem behawioru i dobrostanu gadów w warunkach hodowlanych.
 
Członek Fundacji Epicrates, International Society of Applied Ethology, Stowarzyszenia Terrarystów Polskich, Responsible Reptile Keeping oraz Responsible Herpetoculture Foundation.
 
Od ponad 20 lat związany z terrarystyką i propagujących odpowiedzialną hodowlę zwierząt, specjalizuje się w hodowli dziennych gekonów z rodzaju Phelsuma, prowadzi hobbystyczną hodowlę pod nazwą poGADajmy.
Dr inż. Natalia Korcz – z wykształcenia biolog i leśnik. Były pracownik Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie. Członek Stowarzyszenia Młodych Naukowców. Obecnie pracownik Instytut Badawczy Leśnictwa. Swoje pasje i pracę łączy wokół lasu, przyrody i edukacji ekologicznej.
 
Autorka publikacji naukowych z zakresu edukacji ekologicznej, turystyki, rekreacji, kąpieli leśnych oraz psychologii środowiskowej.
Dr Łucja Domańska – doktor nauk humanistycznych w zakresie psychologii, pracuje w Katedrze Psychologii Klinicznej i Neuropsychologii Instytutu Psychologii na Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.
 
Jej zainteresowania naukowe dotyczą psychologii klinicznej i neuropsychologii, obejmują m.in. funkcjonowanie poznawcze i emocjonalne osób z zakłóceniami czynności mózgu, psychologiczne problemy osób przewlekle chorych i ich rodzin.
 
Jest autorką/współautorką około 60 publikacji oraz współredaktorką książek: „Neuropsychologia kliniczna dziecka. Wybrane zagadnienia”, „Podstawy neuropsychologii klinicznej”, „Diagnoza neuropsychologiczna – współczesne wyzwania i perspektywy rozwoju”. Przetłumaczyła na język polski pracę Prigatano G. (2009) „Rehabilitacja neuropsychologiczna” (Wyd. Naukowe PWN), wykorzystywaną w kształceniu uniwersyteckim.
 
Zajmuje się popularyzowaniem wiedzy psychologicznej m.in. w ramach Lubelskiego Festiwalu Nauki. Współpracuje z Lubelskim Uniwersytetem Trzeciego Wieku.
Dr n. med. i o zdr. Mateusz Gortat to niezależny naukowiec i popularyzator wiedzy, który z powodzeniem łączy różnorodne dziedziny nauki. W 2010 roku ukończył biologię na Uniwersytecie Przyrodniczym w Lublinie. Następnie w 2016 roku uzyskał stopień doktora nauk rolniczych, specjalizując się w badaniach nad roślinami leczniczymi i warzywniczymi. W 2021 roku zdobył stopień dr n. med. i o zdrowiu na Uniwersytecie Medycznym w Lublinie, broniąc pracę doktorską dotyczącą czynników i stopnia występowania ortoreksji w Polsce.
 
Jest współautorem kilku artykułów naukowych, w tym walidacji na polskie warunki skali TOS oraz autorem skali psychometrycznej do badania zjawiska ortoreksji. Od wielu lat związany ze Stowarzyszeniem Młodych Naukowców (2007) oraz Lubelskim Uniwersytetem Trzeciego Wieku (2018), gdzie aktywnie angażuje się w projekty popularyzujące naukę. Organizator licznych konferencji naukowych w tym międzynarodowych we współpracy z naukowcami ze Stanów Zjednoczonych, Szwecji, Ukrainy, Niemiec, Hiszpanii.
 
Jego zainteresowania obejmują psychologię odżywiania, którą rozwijał na studiach podyplomowych z psychodietetyki (2015) oraz coachingu zdrowia (2024). Pasjonat nauki i nieustannego rozwoju. Mateusz Gortat to osoba otwarta na nowe wyzwania, która inspiruje swoim interdyscyplinarnym podejściem.
 
 Prywatnie miłośnik psów i posiadacz niesfornej cocer spanielki.
Dr n. med. Lidia Kotuła – lekarz, neurolog i genetyk kliniczny. Ukończyła studia medyczne na Uniwersytecie Medycznym w Lublinie. Jest też diagnostą laboratoryjnym i posiada tytuł MBA. W swojej pracy zajmuje się głównie problemami z zakresu neurogenetyki.
Dr hab. n. med. Paulina Gil-Kulik – nauczyciel akademicki, diagnosta laboratoryjny, autor i współautor 95 publikacji naukowych oraz 200 komunikatów na Ogólnopolskich i Międzynarodowych Konferencjach Naukowych. Od 2011 r. opiekun Studenckiego Koła Naukowego przy Zakładzie Genetyki Klinicznej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. 
 
Uczestnik licznych szkoleń dotyczących min. hodowli komórek macierzystych, oceny cytometrycznej, sortowania komórkowego, oceny ekspresji genów, sekwencjonowania metodą NGS oraz bioinformatycznej analizy danych.
 
Organizator i współorganizator licznych przedsięwzięć o charakterze popularnonaukowym, między innymi: warsztatów teoretyczno-praktycznych dla uczniów szkół średnich oraz studentów, cyklu spotkań „pogadanki maturalne”, cyklu spotkań dla przedszkolaków „nauka przez zabawę” oraz corocznych projektów w ramach Lubelskiego Festiwalu Nauki.
 
Członek Komitetu Organizacyjnego 37 Konferencji oraz Członek Komitetu Naukowego 24 Krajowych Konferencji Naukowych. Członek Stowarzyszenia Młodych Naukowców oraz Lubelskiego Towarzystwa Wspierania Nauk Farmaceutycznych.
 
Zainteresowania naukowe – potencjał terapeutyczny mleka matki oraz okołoporodowych komórek macierzystych, a także czynniki epigenetyczne w rozwoju chorób autoimmunologicznych i nowotworowych.