Przywitajmy nowy rok bez petard

 

Zbliżający się Sylwester i Nowy Rok nierozerwalnie wiąże się w naszej tradycji z petardami i hukiem. Zwierzęta różnie reagują na tak intensywne bodźce dźwiękowe. Najbardziej wrażliwe są na nie psy, a najlepiej z nimi radzą sobie koty. Należy jednak pamiętać, że każde zwierzę może indywidualnie reagować na stres związany z hukiem i pokazem sztucznych ogni. W tym okresie w Schroniskach dla Zwierząt odnotowuje się zazwyczaj zwiększoną ilość „zagubionych” psów, które w strachu uciekły właścicielowi podczas spaceru. Nie wszystkie psy trafiają do schronisk, część ginie pod kołami samochodów lub umiera bez jedzenia lub ze strachu.

Dla nas – ludzi, pokaz sztucznych ogni to kilkanaście minut atrakcji, dla zwierząt to wiele godzin stresu i męczarni. Jeśli jesteś posiadaczem zwierzaka, który jest wrażliwy na huki i wystrzały postaraj się odpowiednio przygotować do tego okresu:

  • smycz, obecność właściciela, muzyka i zasłonięte rolety mogą pomóc,
  • w niektórych przypadkach konieczna jest jednak farmakologia. Pamiętaj, że nie wszystkie leki stosowane u ludzi można wykorzystać w leczeniu zwierząt, dlatego lepiej udać się do lekarza weterynarii, który przepisze odpowiednie leki np. hydroksyzynę. Nigdy nie stosuj leków bez konsultacji z lekarzem, ponieważ możesz wyrządzić szkodę swojemu zwierzakowi.

Nie myśl tylko o sobie – NIE STRZELAJ

Zwracamy się z apelem o rezygnację z petard. Zachęcamy do przekazania zaoszczędzonych w ten sposób pieniędzy na cel charytatywny.

Petardy a prawo

Większość gmin wydaje specjalne zakazy stosowania środków pirotechnicznych, które pozwalają na stosowanie tego typu środków tylko 31 grudnia i 1 stycznia. Jak wskazał Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie III SA/Lu 511/07 – Wyrok WSA w Lublinie z 2007-11-15, Gmina nie musi wydawać specjalnych zakazów, aby można było pociągnąć do odpowiedzialności osobę, która używając środków pirotechnicznych zarusza ogólnie przyjęte normy i stwarza niebezpieczeństwo. Każda osoba, która poczuje się zagrożona, lub której zwierzę może odczuć dyskomfort może zgłosić sprawę na policję lub straż miejską.