Przywitajmy nowy rok bez petard

 

Zbliżający się Sylwester i Nowy Rok nierozerwalnie wiąże się w naszej tradycji z petardami i hukiem. Zwierzęta różnie reagują na tak intensywne bodźce dźwiękowe. Najbardziej wrażliwe są na nie psy, a najlepiej z nimi radzą sobie koty. Należy jednak pamiętać, że każde zwierzę może indywidualnie reagować na stres związany z hukiem i pokazem sztucznych ogni. W tym okresie w Schroniskach dla Zwierząt odnotowuje się zazwyczaj zwiększoną ilość „zagubionych” psów, które w strachu uciekły właścicielowi podczas spaceru. Nie wszystkie psy trafiają do schronisk, część ginie pod kołami samochodów lub umiera bez jedzenia lub ze strachu.

Dla nas – ludzi, pokaz sztucznych ogni to kilkanaście minut atrakcji, dla zwierząt to wiele godzin stresu i męczarni. Jeśli jesteś posiadaczem zwierzaka, który jest wrażliwy na huki i wystrzały postaraj się odpowiednio przygotować do tego okresu:

  • smycz, obecność właściciela, muzyka i zasłonięte rolety mogą pomóc,
  • w niektórych przypadkach konieczna jest jednak farmakologia. Pamiętaj, że nie wszystkie leki stosowane u ludzi można wykorzystać w leczeniu zwierząt, dlatego lepiej udać się do lekarza weterynarii, który przepisze odpowiednie leki np. hydroksyzynę. Nigdy nie stosuj leków bez konsultacji z lekarzem, ponieważ możesz wyrządzić szkodę swojemu zwierzakowi.

Nie myśl tylko o sobie – NIE STRZELAJ

Zwracamy się z apelem o rezygnację z petard. Zachęcamy do przekazania zaoszczędzonych w ten sposób pieniędzy na cel charytatywny.

Petardy a prawo

Większość gmin wydaje specjalne zakazy stosowania środków pirotechnicznych, które pozwalają na stosowanie tego typu środków tylko 31 grudnia i 1 stycznia. Jak wskazał Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie III SA/Lu 511/07 – Wyrok WSA w Lublinie z 2007-11-15, Gmina nie musi wydawać specjalnych zakazów, aby można było pociągnąć do odpowiedzialności osobę, która używając środków pirotechnicznych zarusza ogólnie przyjęte normy i stwarza niebezpieczeństwo. Każda osoba, która poczuje się zagrożona, lub której zwierzę może odczuć dyskomfort może zgłosić sprawę na policję lub straż miejską.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *